2007 LONDON BOOK FESTIVAL WINNERS
Created 1/1/2007 
2007 LONDON BOOK FESTIVAL WINNERS

The 2007 London Book Festival has named Matthias Kuntzel’s “Jihad and Jew-Hatred: Islamism, Nazism and the Roots of 9/11” as the grand prize winner of its annual competition honoring books worthy of greater attention from the international publishing community.

Kuntzel’s work, released through New York-based Telos Press Publishing, traces the alleged impact of European fascism on the Arab and Islamic world, drawing parallels between ancient prejudice and modern radicalism. Now translated to English and updated from its German publication in 2002, Kuntzel’s examination of the roots of the current strife between cultures and religions and its impact on world affairs has earned him the festival’s grand prize of $1500 and a flight to London or Los Angeles.

Other winners and honorable mentions for the 2007 London Book Festival:

FICTION

WINNER: “Thirty Bytes of Solitude” – Lawrence Robinson

HONORABLE MENTION:

  • Hollywood and Sunset – Luke Salisbury

  • The Sidewalk Smoker’s Club – Steven Siciliano

  • The Advent of the King – Fletcher King

  • Lost Adulteries & Other Stories – William Davey

  • Terror Counter Terror - Steve Pieczenik

  • Working Horses – Sandy Thorne

  • A Trial Of One – Mary E. Martin

  • The Lorelei – Ronald Schmidt

  • Ghosts in the Wood – Ronald Findlay

  • The Spanish Teacher – Barbara de la Cuesta

  • Avalanche – Girad Clacy

  • The Pict – Jack Dixon

  • L’ombre Du Soleil – Tinavidy Sham Said

  • Crossing The Wire – Bob Kornhiser

  • Elvis is Alive – Robert Mickey Maughon, M.D.

  • The Disappearance of Lilya Bekirova – Michelle Dixon

  • Guns – Phil Bowie

  • Wearing The Spider – Susan Schaab

  • The Silurian: Book One – L.A. Wilson

  • The Year 1963/The City Dallas – Georg Edvard Mateos

  • Promised Land – Bob Adamov

  • Dreamtime – Robert Steiner

    CHILDREN’S BOOKS

    WINNER: “I Love You More” - Laura Duksta/Karen Keesler

    HONORABLE MENTION:

  • The Patched Heart – H.E. Stewart

  • Benny’s Pets – Mr. Whimsy/Amy Meadow

  • Have You Filled A Bucket Today? – Carol McCloud/David Messing

  • Guardian of Dreams – Wendy Torrel/Kendal Klingbeil

  • Why Is Cory Brown? - Michelle Jestice

  • The Adventures of Odysseus – Hugh Lutpon/Daniel Morden/Christina Balit

  • Knitting With Gigi - Karen Thalacker

  • Giraffe of Montana – William Bowman Piper

  • The Miracle at Stinky Bay – Bob Stromberg/Nathan Stromberg

  • The Ugly Caterpillar – Carol Sommer/Greg Budwine

  • No Perfect People, Please – Diane Asitimbay/Jim Whiting

  • Letter of Love From China – Bonnie Cuzzolino/Jax Bennett

    AUDIO/SPOKEN WORD

    WINNER: Spoken Word Revolution – Edited by Mark Eleveld

    HONORABLE MENTION:

  • Healing Shine: A Spiritual Assignment – Michael Johnson

  • The Two Missing Links of Medical Malpractice – Dr. Ira E. Williams

    POETRY

    WINNER: “On The Downhill Side” – William Hedrington

    HONORABLE MENTION:

  • Thoughts I Left Behind – William Roetzheim

  • Airplane Lies and Other Poems Without A Home – Mark Brunetti

  • Dancing In Dissent – Jim Moreno

  • Head Trauma – Gary David Johnson

  • Pariscapes: Conversations With Paris – Ted Czuk

  • Something About the Blues – Al Young

  • Words Collected On The Road To Silence – Margaret Coyle

  • The Blossoms of the Night-Blooming Cereus – Ursula Gibson

    WILD CARD

    WINNER: Silent Voices – Edited By Peter Balaskas

    HONORABLE MENTION:

  • Open Your Heart With Bicycling – Shawn B. Rohrbach

  • High Way From Hell – Moonstone Star White

  • Firefighterette Gillette – Engineer Kathy Gillette

  • Back from the Bardo: Three Short Stories – James Cage

  • The Next Evolution – Jack Reed

    NON-FICTION

    WINNER: “Jihad and Jew-Hatred: Islamism, Nazism and the Roots of 9/11” – Matthias Kuntzel

    HONORABLE MENTION:

  • Why Things Are – William Roetzheim

  • Women of Courage: Intimate Stories from Afghanistan – Katherine Kiviat/Scott Heidler

  • A Sense of Place – Michael Shapiro

  • Halfway Across The River – Annette Childs

  • What’s Your BQ? – Sandra Sellani

  • Fiction Writing Demystified – Thomas B. Sawyer

  • Monique and the Mango Rains – Kris Holloway

  • Sweet Swan of Avon – Robin P. Williams

  • The Writer Behind The Words – Dara Girard

  • Twin Voices: A Memoir of Polio, The Forgotten Killer – Janice Flood Nichols

  • Medicine Dance – Marsha Scarbrough

  • The Numinous Legacy – Adair Butchins

  • Badge 149: Shots Fired! – Gary P. Jones

  • The Origin of Wealth and Poverty – J. Moromisato

  • Meta-Kabala: Codes of the Universe – Abe Abrahami

  • Being Here: Modern Day Tales – Ariel & Shya Kane

  • Take Me With You – Brad Newsham

    PHOTOGRAPHY/ART

    WINNER: “Graffetecture” – Doug Fogelson

    HONORABLE MENTION:

  • Sonneteer - Doug Fogelson

  • Short Stories Illustrated By Artists – Doug Fogelson

  • As Cores Do Tempos – Samuel Nunes

  • Ghosts – Jane Tuckerman

  • Farrow & Ball: The Art of Color – Brian Coleman/Edward Addeo

  • The Ultimate Fashion Study Guide – Victoria Hunter

    GENRE-BASED

    WINNER: Strike at the Heart: The First Mission – Lawrence Berrie

    HONORABLE MENTION:

  • The Mirror – Natalia Lincoln

  • Strike at the Heart: The Rescue Mission – Lawrence Berrie

  • Awakening Love – Gladys Hobson

  • Call of the Trumpet – Helen Rosburg

  • The Vampire Shrink – Lynda Hilburn

  • Across Time: Mystery of the Great Sphinx – Dr. O.J. Harp

    COMICS/’ZINES

    WINNER: The Idiom – Mark Baird

    HOW-TO

    WINNER: “Cooking Danish: A Taste of Denmark” – Stig Hansen

    HONORABLE MENTION:

  • How To Sh*t Around The World – Dr. Jane Wilson-Howarth

  • Chinglish: Found in Translation – Oliver Lutz Radtke

  • How To Negotiate Like A Pro – Mary Greenwood

  • Renovation Psychology – Dr. Debi Warner

  • The Art of Color – Brian Coleman

    BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY

    WINNER: “Criminal of Poverty” - Lisa Gray-Garcia

    HONORABLE MENTION:

  • Color Me Butterfly – L.Y. Marlow

  • Beyond The Razor Wire..Is Australia… – Sandy Thorne

  • Mrs. Marty Mann – Sally Brown/David Brown

  • Twin Voices – A Memoir of Polio, The Forgotten Killer – Janice Flood Nichols

  • Imgard’s Flute – Bernard Bail

    E-BOOKS

    WINNER: “Grassroots Marketing for Authors and Publishers” - Shel Horowitz

    HONORABLE MENTION:

  • Roadworks – Gerard Readett

  • Bettina’s Adventures – Ruth Pavilonis

    TEENAGE

    WINNER: “Songs for a Teenage Nomad” – Kim Culbertson

    HONORABLE MENTION:

  • Cassandra Peel and the Curse of the Black Swan’s Daughter – J. Robert Maze

  • Cassandra Peel and the Slave Girls of Xanadu – J. Robert Maze

  • Surfer Girl – Penelope Dyan

  • The King’s Fool – Amanda Holohan

  • The Call To Shakabaz – Amy Wachspress

  • Untangled – Keren Taylor

    # # #

    JM Northern Media LLC is a company focused on media and the people who make it. Founded in 1999, we produce annual events and report on the people who are making things happen in the world of digital media and beyond. In addition to our stand-alone productions, we have co-sponsored educational events in conjunction with CMJ, 2NMC, MusicFest NW, Harvard Law and many other well-known institutions.

    Our properties include The DIY Convention: Do It Yourself in Film, Music & Books; The DIY Music Festival; The DIY Film Festival; The DIY Book Festival; The New York Book Festival; The Hollywood Book Festival; OFFtheCHARTS.com; The DIYReporter.com; BookFestivals.com; and this site.

    We are always open to considering new events and locations. Please contact us at by e-mail( LondonBookFestival@sbcglobal.net) or call 323-665-8080 if you have a great new idea.